Det är dags för en ny runda av Helgens Premier Leauge-kupong! Denna gång blir det en dubbel till totala oddset 10.53 och som vanligt spelas kupongen hos Nya Expekt.
Nedan följer en kortare motivering bakom varje spel, följt av kupongen.
Ny spelare? Välj din välkomstbonus hos Nya Expekt
Bournemouth – Liverpool
Vi inleder kupongen med en högoddsare från mötet mellan Bournemouth och Liverpool, där vi hittar fint spelvärde i hemmalagets heta forward Evanilson. Den brasilianske forwarden har noterats för assist i 3 av 4 ligamatcher, vilket gör oddset 6.50 på ytterligare en målgivande passning extra intressant inför söndagens hemmamatch. Liverpool har samtidigt inte övertygat i försvarsspelet och har släppt in en hel del mål hittills. Med hänsyn till detta tycker vi att oddset 6.50 är för högt och därför är Evanilson: 1+ Assists definitivt värt ett försök!
- Spelval: Evanilson: 1+ Assists
- Odds: 6.50
- Spelstopp: Söndag, 15:00
Fulham – Manchester United
Ett spel från mötet mellan Fulham och Manchester United rundar av helgens dubbel. Här riktar vi fokus mot Manchester United och en av lagets stora styrkor hittills, nämligen skottproduktionen. United är faktiskt ligans just nu skottgladaste lag med ett snitt på hela 21 skott per match. Att man då ska få till minst 14 skott mot ett Fulham som i snitt släpper till 15 skott per match känns därför högst troligt och är enligt oss ett självklart spelval!
- Spelval: Manchester United Skott: 14+
- Odds: 1.62
- Spelstopp: Söndag, 17:30

